Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie dość znanym zagadnieniem. Opinie na jej temat pozostają jednak skrajne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim doniesieniom medialnym, jakie to ostrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią wiążą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek przechwytywali mieszkania ubogich ludzi.

Rzeczywistość jawi się być jednak odrobinę w wyższym stopniu skomplikowana niż w schemacie biedni pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób generalny konkretnego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równorzędne strony, która to to reguła zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że 1-a ze stron udziela pożyczki w danej wartości a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w wyznaczonym okresie, wraz z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie będzie w stanie weryfikować pożyczkobiorcy w BIK). Zabezpiecza się zatem poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawnej.