Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym czasie dość popularnym zagadnieniem. Opinie na jej temat bywają jednakże skrajne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim wiadomościom medialnym, jakie to przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, jakie to się z nią łączą. Przestrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek przejmowali mieszkania ubogich ludzi.


Rzeczywistość okazuje się być jednak odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób generalny określonego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie precyzyjnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe podmioty, która to zasada mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w określonej wartości a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w danym terminie, razem z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie wpisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.